Գուսան Հայկազունու գրքերի շնորհանդեսը
Փետրվարի 19-ին Երևանում՝ Էրեբունի վարչական շրջանում գործող թիվ 10 գրադարանում, տեղի ունեցավ ճանաչված մշակութային գործիչ, Գուսան Հայկազունու հեղինակած «Սեր և մեղեդի» և «Արցախն իմ երգերում» գրքերի շնորհանդեսը։ Մշակութային այս կարևոր միջոցառումը նախաձեռնել էր գրադարանի տնօրեն Զեփյուռ Սարդարյանը։
Ներկա էին արվեստասերներ, Գ․ Հայկազունու՝ Գագիկ Նազարյանի ընկերներ, բարեկամներ, երիտասարդներ, արցախցիներ։ Թանգարանի տնօրենը ողջունելով ներկաներին, ասաց՝ տեղին է՝ Հայկազունու գրքերի շնորհանդեսը բացվի նրա երգերից մեկով, որը կատարեց Արցախից եկած Արմինե Հովհաննիսյանը(առաջարկեց ծափահարել արցախցիներին), ով երբեք Արցախն իր սրտից չի հանում և կարոտը սրտում երգում է։ Տ․ Սարդարյանը նաև հույս հայտնեց, որ մի օր կրկին Արցախը մերն է լինելու։
Ներկաներին ողջունեց օրվա հերոսը՝ ընթերցելով իր գործերից «Չընկճվես, ազգ իմ» բանաստեղծությունը։ Գուսանի մասին խոսք ասացին, նրա արվեստը կարևորեցին հատկապես Արցախյան առաջին գոյամարտի տարիներին ճանաչված ռազմական ռեժիսոր, «Խոնարհ հերոսներ» ֆիլմաշարի հեղինակ Սամվել Թադևոսյանը, երգչուհի Կարինե Մկրտչյանը, այլոք։ «Գուսան Հայկազունու ներդրումը մեր երգարվեստում, պոեզիայում աներևակայելի մեծ է։ Այս գրքերն ու երգերը, որ արդեն կան, նորերը, որ պետք էլինեն, դրանց համար շնորհակալ եմ», -ասաց ներկաներից մի աղջիկ՝ վստահեցնելով Գուսանի երգերը շարունակելու են երգել և կսովորեցնեն մեր սերունդներին։ Ցերեկույթի վերջում եղավ երաժշտական մաս։ Գուսան Հայկազունն իր հեղինակած գրքերը նվիրեց ներկաներին։ «Արցախն իմ երգերում» գրքում հեղինակը, բացի իր երգ-բանաստեղծություններից, անդրադարձել է նաև Արցախյան գոյամարտի նշանավոր դեմքերին՝ Պետրոս Ղևոնդյան, Աշոտ Ղուլյան, Վարդան Ստեփանյան-Դուշման Վարդան(«Հպարտ գնացեք․․․»), ռազմական բժիշկ Նորիկ Շահբազյան, Արտաշատի ջոկատի հրամանատար Լաերտ Սաղաթելյան և ուրիշներ։ Երգեր կան նվիրված Արտաշատ մայրաքաղաքին, Արցախի Քաշաթաղի շրջանին։ 1990-ին պետք է Զորավար Անդրանիկի աճյունը բերվեր Երևան, և այդ առիթով Գուսան Հայկազունը գրեց «Արի՛, զորավար» երգը։