ՀՀ Կառավարության որոշմամբ մասնակցային բյուջետավորման գործընթացում կատարվել են մի քանի կարևոր փոփոխություններ
տեղեկացնում ենք, որ ՀՀ Կառավարության որոշմամբ մասնակցային բյուջետավորման գործընթացում կատարվել են մի քանի կարևոր փոփոխություններ, որոնք նպատակ ունեն լուծելու նախկինում բարձրաձայնված խնդիրները:
Նոր կարգավորումները միտված են հավասարակշռելու բնակավայրերի միջև մրցակցային հնարավորությունները և ավելի մրցունակ դարձնելու փոքր բնակավայրերին վերաբերող առաջարկները: Այսպիսով, հնարավոր կլինի ստեղծել առավել արդար և ներառական միջավայր համայնքային նախաձեռնությունների համար։
Երկրորդ կարգավորումը, որը նույնքան կարևոր է, վերաբերում է տվյալ տարում չավարտված ծրագրերի ֆինանսավորմանը: Այն սահմանում է, որ եթե բյուջետային տարվա ավարտին ծրագրի առնվազն 70 տոկոսն իրականացված կլինի, ապա սկսված ծրագրերի ավարտի վերջնաժամկետը հնարավոր կլինի երկարաձգել առավելագույնը ևս 6 ամսով և տրամադրել ամբողջական ֆինանսավորում:
Նշված կարգավորումները նպատակ ունեն ապահովել, որ մասնակցային բյուջետավորումը շարունակի զարգանալ որպես արդյունավետ գործիք և խթանել համայնքների կայուն առաջընթացը: