2021-ի խորհրդարանական ընտրություններում նվազագույն շեմը հաղթահարած քաղաքական ուժերը պետական բյուջեից ընդհանուր 521 մլն դրամ կստանան։ Համապատասխան որոշումը հաստատվել է կառավարության փետրվարի 19-ի նիստին։
Համաձայն գործադիրի որոշման նախագծի, որը հիմնված է «Կուսակցությունների մասին» սահմանադրական օրենքի վրա, ֆինանսավորումը բաշխվել է չորս հիմնական քաղաքական միավորների միջև՝ ըստ նրանց ստացած քվեների համամասնության։
- «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցություն. Կստանա ամենախոշոր հատկացումը՝ 268,3 մլն դրամ:
- «Հայաստան» դաշինք. Որպես խորհրդարանական ընդդիմադիր ամենամեծ ուժ, կստանա 163,2 մլն դրամ:
- «Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցություն. չնայած խորհրդարանում ներկայացված չլինելուն, օրենքով սահմանված շեմը հաղթահարելու ուժով կստանա 50,4 մլն դրամ:
- «Հանրապետություն» կուսակցություն. կհատկացվի 38,7 մլն դրամ:
Բյուջետային միջոցների փոխանցումը նախատեսված է իրականացնել փուլային տարբերակով։ Առաջին կիսամյակի համար նախատեսված է հատկացնել ընդհանուր գումարի կեսը՝ 260,3 մլն դրամ, իսկ տարեվերջին հատկացումները կհասնեն նախատեսված ամբողջական ծավալին։
Այս հատկացումներն իրականացվում են «Ազգային ժողովի լիազորությունների իրականացման ապահովում» ծրագրի շրջանակներում։ Կառավարության տեղեկանքում նշվում է, որ սույն որոշումը չի հանգեցնում բյուջեի ծախսային մասի հավելյալ ավելացման, քանի որ միջոցները նախապես ներառված են եղել 2026-ի պետական բյուջեի նախագծում։
The post Պետբյուջեից 521 մլն դրամ կհատկացվի 2021-ի ընտրություններում շեմը հաղթահարած 4 ուժի appeared first on CIVILNET.