Անիմաստ ծախս թե՞ քաղաքային դիվանագիտություն․ որքան է արժեցել Երևանի քաղաքապետարանի պաշտոնյաների այցը Նիցցա
Սոցիալական ցանցերում և մի շարք լրատվական հարթակներում տարածվել էր պնդում, թե Վալենտինի օրը Երևանի քաղաքապետ Տիգրան Ավինյանը Երևանի բյուջեի հաշվին իր մտերիմներին գործուղել է Ֆրանսիա՝ մասնակցելու «Կեցցե՛ թագուհին» դիմակահանդեսին՝ այն ներկայացնելով որպես «քաղաքային տնտեսության կառավարման բնագավառում փորձի փոխանակում»։
Ըստ նույն տեղեկության՝ Երևանի քաղաքապետարանի աշխատակազմի քարտուղարի տեղակալ Մարիա Աղաջանովան և քաղաքապետի խորհրդական Արփենիկ Մուրադյանը պետք է փետրվարի 13-15-ը գործուղվեին Նիցցա։ Նշվում էր, որ գործուղման ծախսերը հոգում է Երևանի բյուջեն, բացառությամբ գիշերակացի։ Հրապարակումների մեջ մեծապես հարցականի տակ է դրվում այցի նպատակահարմարությունն ու հանրային շահը։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» գրավոր հարցմամբ դիմել է Երևանի քաղաքապետարան՝ պարզելու միջոցառման մանրամասները և ստանալու միջոցառման մասնակցության համար ֆինանսական ծախսերի մասին պարզաբանումներ։
Քաղաքապետարանի պատասխանը FIP.am-ին
Երևանի քաղաքապետարանի լրատվական բաժինը, ի պատասխան FIP.am-ի հարցման, տեղեկացնում է, որ Երևանը և Նիցցան քույր քաղաքներ են 2007 թվականից, և համագործակցությունն իրականացվում է առողջապահության ու բնապահպանության ոլորտներում։
Քաղաքապետարանի փոխանցմամբ՝ «Կեցցե՛ թագուհին» կարգախոսով դիմակահանդեսը Նիցցայի «Քաղաքի օրվան» նվիրված «կարևոր մշակութային միջոցառում է», որի շրջանակում պաշտոնական հրավերներ են ուղարկվել քաղաքի բոլոր քույր և գործընկեր քաղաքներին, այդ թվում՝ Երևանին։ Այցը նախատեսված է եղել փետրվարի 13-15-ը։
Պաշտոնական հրավերը։
Գործուղումն իրականացվել է Երևանի քաղաքապետի 2026 թվականի հունվարի 30-ի N 539-Ա և փետրվարի 11-ի N 728-Ա որոշումների հիման վրա։