Թեհրանը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել իր միջուկային ծրագրի շուրջ վստահության ամրապնդման համար. ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին: Նա միևնույն ժամանակ ընդգծել է, որ ուրանի հարստացման իրավունքը մնում է անսակարկելի «կարմիր գիծ». հայտնում է Mehr գործակալությունը:
Փետրվարի 6-ին Մասկատում ԱՄՆ-ի հետ ունեցած անուղղակի բանակցությունների արդյունքներին նվիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ Իրանի բարձրաստիճան դիվանագետը նշել է, որ բանակցությունների հետագա ընթացքի վերաբերյալ որոշումը կկայացվի Վաշինգտոնի ցուցաբերած լրջության համապարփակ գնահատումից հետո։
Արաղչիի փոխանցմամբ՝ այս փուլը մեծապես ծառայել է որպես կողմերի միջև վստահելիության ստուգման հարթակ, և թեև առկա են լրջության որոշակի ազդանշաններ, դրանք դեռևս պետք է վերլուծվեն հակասական ազդակների համատեքստում։
Նախարարը հստակեցրել է, որ հնարավոր հաջորդ փուլերի ժամանակացույցն ու վայրը կորոշվեն Օմանի միջնորդությամբ, իսկ օրակարգը կսահմանափակվի բացառապես միջուկային խնդիրներով՝ դուրս թողնելով հրթիռային կարողությունների կամ տարածաշրջանային քաղաքականության հարցերը։
Արաղչին շեշտել է, որ ընթացիկ բանակցություններն ունեն հիմնարար տարբերություններ նախորդ փուլերից, քանի որ Իսլամական Հանրապետությունը քաղել է անհրաժեշտ դասերը նախկին փորձից և այժմ գործում է առավել զգոն։ Նա վերահաստատել է, որ Իրանը երբեք չի ընդունի ուրանի հարստացման լիակատար դադարեցման պահանջը՝ այն որակելով որպես գիտական ձեռքբերում և ազգային իրավունք, որի համար երկիրը զոհողություններ է տվել։
Անդրադառնալով ամերիկյան պատվիրակության հետ շփումներին՝ նախարարը հաստատել է, որ ուղղակի հանդիպում տեղի չի ունեցել, և փոխգործակցությունը սահմանափակվել է միայն դիվանագիտական էթիկայի շրջանակում իրականացված ձեռքսեղմմամբ։ Դիվանագետն ընդգծել է նաև տարածաշրջանային երկրների, մասնավորապես Օմանի և Կատարի աճող դերը բանակցային գործընթացում՝ նշելով, որ տարածաշրջանային ներգրավվածությունը կարող է ամրապնդել ապագա համաձայնագրի կայունությունը։
The post Իրանը ոչ մի պարագայում չի ընդունի ուրանի զրոյական հարստացման պահանջը. Արաղչի appeared first on CIVILNET.