Հանդիպումը Հունաստանի գործարար շրջանակների հետ կարևոր են մի քանի պատճառով․
• ստեղծվում է ուղիղ հաղորդակցություն Հայաստանի և Հունաստանի բիզնես համայնքների միջև,
• ներկայացվում է Հայաստանի ներդրումային միջավայրը,
• քննարկվում են կոնկրետ ոլորտային նախագծեր։
Հայաստան–Հունաստան տնտեսական գործակցության համար առավել խոստումնալից ուղղություններն են՝ վերականգնվող էներգետիկան (արևային և հողմային նախագծեր), ՏՏ և բարձր տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, գյուղմթերքի վերամշակում և արտահանում, ծովային լոգիստիկա (հունական փորձի ներգրավում)։
Հունաստանը որպես ԵՄ անդամ պետություն կարող է դառնալ կամուրջ Հայաստանի համար դեպի եվրոպական շուկաներ, իսկ Հայաստանը՝ դեպի ԵԱՏՄ և տարածաշրջանային շուկաներ։
Բիզնեսը սիրում է կանխատեսելիություն։ Երբ երկրի նախագահն անձամբ ներկայացնում է տնտեսական օրակարգը և վստահեցնում է ներդրումների պաշտպանության, իրավական կայունության և բարեփոխումների շարունակականության մասին, դա ձևավորում է վստահության լրացուցիչ շերտ։
Բացի այդ, նման հանդիպումները կարևոր են նաև սփյուռքի գործոնի տեսանկյունից․ Հունաստանում հայկական համայնքը կարող է դառնալ միջնորդ և կապող օղակ երկու երկրների բիզնես շրջանակների միջև։
Աթենքի հանդիպումը պետք է դիտարկել ոչ թե մեկօրյա իրադարձության, այլ երկարաժամկետ գործընթացի մաս։ Եթե նման այցերը ուղեկցվեն կոնկրետ պայմանավորվածություններով, բիզնես ֆորումներով և հետագա աշխատանքային խմբերով, ապա դրանք կարող են վերածվել իրական ներդրումային ծրագրերի։
Ի վերջո, արտաքին քաղաքականությունը միայն քաղաքական հայտարարությունների մասին չէ։ Այն նաև կապիտալի, տեխնոլոգիայի և շուկաների համար պայքար է։
Հայաստանը ցանկանում է ավելացնել տնտեսական աճն ու մրցունակությունը։ Նախագահի մակարդակով նման հանդիպումները դառնում են այդ ցանկություններն իրականացնելու լրացուցիչ հզոր խթան։