Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում կկայանա Capital Markets Armenia IV համաժողովը՝ ամենամյա միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության կապիտալի շուկայի զարգացմանը և միջազգային ֆինանսական համակարգին նրա ինտեգրմանը
ԵՐԵՎԱՆ, 19 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Երևանի «Մարիոթ» հյուրանոցում կկայանա Capital Markets Armenia IV համաժողովը՝ ամենամյա միջազգային գիտաժողով՝ նվիրված Հայաստանի Հանրապետության կապիտալի շուկայի զարգացմանը և միջազգային ֆինանսական համակարգին նրա ինտեգրմանը։
Միջոցառումը կհամախմբի կարգավորող մարմինների, առևտրային բանկերի, ներդրումային և կառավարող ընկերությունների, արդյունաբերական ձեռնարկությունների, միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների, վարկանիշային գործակալությունների և ենթակառուցվածքային ինստիտուտների ներկայացուցիչների։
2025 թվականին համաժողովը համախմբել էր ավելի քան 240 մասնակցի՝ 12 երկրներից։ 2026 թվականին կազմակերպիչները ակնկալում են մասշտաբով և աշխարհագրությամբ համադրելի լսարան։ Համաժողովը մասնագիտական հարթակ է Հայաստանի ֆինանսական հատվածի զարգացման ռազմավարական ուղղությունների քննարկման և միջազգային ներդրումային համագործակցության ընդլայնման համար։
Քննարկումների կենտրոնում են 2025 թվականի մակրոտնտեսական արդյունքները, 2026 թվականի տնտեսական աճի հեռանկարները, ներքին շուկայի կապիտալի զարգացումը, երկրի ներդրումային գրավչության բարձրացումը, ինչպես նաև գլոբալ ֆինանսական շուկաների փոխակերպումը և շուկայական ենթակառուցվածքներում թվային լուծումների ներդրումը։
Համաժողովի ծրագրում են՝
– Լիագումար նիստ՝ «Հայաստանի տնտեսությունը և ֆինանսական համակարգը. 2025թ.-ի արդյունքները և 2026թ.-ի հեռանկարները»