Վրաստանի արտաքին գործերի նախարար Մակա Բոչորիշվիլին «Իմեդի» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցում ընդգծել է, որ Վրաստանը շարունակում է մնալ տարածաշրջանային կապի անփոխարինելի հանգույցը, և որևէ նոր երթուղի չի կարող փոխարինել երկրի ռազմավարական դերը։ Նա նշել է, որ ներկայում ակտիվորեն քննարկվում են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև նոր ճանապարհների կառուցման հնարավորությունները, ինչը լավ ազդակ է տարածաշրջանի համար և կբարձրացնի նրա կարևորությունը կապի ոլորտում։
Բոչորիշվիլին ընդգծել է, որ Վրաստանը չի անհետանա աշխարհաքաղաքական քարտեզից և չի տեսնում որևէ ռիսկ իր դիրքի համար։ Նա նաև նշել է, որ որոշ քաղաքական ուժեր փորձում են շահարկել Ադրբեջանի և Հայաստանի հարաբերությունները՝ նսեմացնելու Վրաստանի դերը, սակայն նման փորձերը չեն կարող նվազեցնել երկրի կարևորությունը։ Վրաստանի միջանցքը գործում և զարգանում է արդեն երկար տարիներ, և պահանջարկը դրա նկատմամբ միայն աճում է։ Նույնիսկ եթե տարածաշրջանում ավելանան նոր երթուղիներ, դրանք չեն կարող լիովին փոխարինել Վրաստանի դերակատարումը Արևելքի և Արևմուտքի միջև բեռնափոխադրումների ոլորտում։
Նախարարը հստակեցրել է, որ տարածաշրջանում նոր ճանապարհների կառուցումը պետք է դիտարկել որպես լրացուցիչ հնարավորություն, որը կբարձրացնի տարածաշրջանի ընդհանուր արժեքը, սակայն չի կարող նվազեցնել Վրաստանի ռազմավարական նշանակությունը։ Նա նաև ընդգծել է, որ Վրաստանը շարունակում է մնալ Եվրոպայի գլխավոր կապող օղակը, և այս հանգամանքը պետք է հաշվի առնվի տարածաշրջանային քաղաքականության ձևավորման ժամանակ։