Այս նախաձեռնությանը անդրադարձ է կատարվել նաև 2025-ի հունիսի 12-ի կառավարության նիստում, որտեղ ևս Հայաստանում չիպերի արտադրության մասին որևէ խոսք չկա։
NVIDIA-ի հայտարարված ծրագրերում չիպերի արտադրություն նախատեսված չէ, և
ներկայացված ծրագրերը վերաբերում են չիպերի ներմուծմանը և օգտագործմանը, ոչ թե արտադրությանը։
Հայաստանում կառուցվող AI նախագծի շրջանակում տվյալների կենտրոնում տեղադրվելու են NVIDIA-ի չիպերով աշխատող աշխատանքային միավորներ (GPU-ներ)։ Այս չիպերը միայն ներմուծվում են ԱՄՆ-ից՝ համապատասխան արտահանման թույլտվությամբ։
Իսկ այն, որ այդ թույլտվությունն արդեն կա, հայտարարել է ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսը իր՝ Հայաստան կատարած այցելության ժամանակ․ «Համատեղ արձանագրել ենք նաև երկկողմ հարաբերություններում ունեցած նշանակալի ձեռքբերումները, այդ թվում՝ արհեստական բանականության և նորարարական տեխնոլոգիաների ոլորտներում։ Գոհունակությամբ եմ նշում, որ օգոստոսի 8-ին Հայաստանի և ԱՄՆ-ի միջև կիսահաղորդիչների և արհեստական բանականության ոլորտում կնքված հուշագրի շնորհիվ կյանքի կկոչվի «Firebird» ընկերության կողմից Հայաստանում արհեստական բանականության գործարան և տվյալների կենտրոն կառուցելու մեգանախագիծը։
Այս կապակցությամբ պետք է նշել, որ հաստատվել է դեպի Հայաստան՝ «NVIDIA» ընկերության արտադրած գերհզոր չիպերի հերթական խմբաքանակի արտահանման թույլտվությունների տրամադրումը»։
Այն, որ այդ չիպերը Հայաստանում չեն արտադրվում, ասել էր նաև ՀՀ Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը․ «500 մլն դոլարը ԱՄՆ տնտեսության մեջ է ներդրվելու, ոչ թե մեր, որովհետև այդ չիպերը մենք չենք արտադրում, արտադրում է Nvidia-ն: Արժեքը, որ ասում են, դա ուղղակի ներդրումների մասին չէ, այդտեղ սխալ ընկալում կա երևի: 500 միլիոնը դա այդ չիպերի արժեքն է: Այդ չիպերը Nvidia-ինն են: Դա ԱՄՆ տնտեսությունն է»
Վրաստանի նախկին նախագահի գրառումը, որը կեղծ է, տարածել էին հայաստանյան մի շարք լրատվամիջոցներ՝ radar{.}am, tert{.}am, armtimes{.}am, 1in{.}am, factor{.}am:
Այսպիսով, պաշտոնական հայտարարություններում և կառավարության ներկայացրած ծրագրերում Հայաստանում չիպերի արտադրություն նախատեսված չէ։ Խոսքը արդեն արտադրված չիպերի ներմուծման մասին է։ Հետևաբար Սաակաշվիլիի պնդումը, թե ընկերությունը Հայաստանում չիպեր է արտադրելու, կեղծ է, չի համապատասխանում հրապարակված փաստերին։
Հասմիկ Համբարձումյան
The post NVIDIA-ն Հայաստանում չիպեր չի արտադրելու․ Սաակաշվիլիի հայտարարությունը կեղծ է, չի համապատասխանում հրապարակված փաստերին appeared first on FIP.AM.