Հայաստանի բռնցքամարտի 2026 թվականի առաջնության արդյունքները. Sportaran
Փետրվարի 14-ին Երևանում, «Դինամո» մարզահամալիրում, ավարտվեց Հայաստանի 2026 թվականի բռնցքամարտի առաջնությունը մեծահասակ տղամարդկանց և կանանց միջև։ Մրցաշարը հանդիսացավ ընտրական փուլ Հայաստանի ազգային հավաքականի ձևավորման համար՝ առաջիկա միջազգային մրցումներին մասնակցելու նպատակով World Boxing-ի հովանու ներքո։
Առաջին անգամ երկրի առաջնությունն անցկացվեց World Boxing-ի կողմից հաստատված նոր քաշային կարգերով, որոնք կիրառվելու են նաև 2028 թվականի Օլիմպիական խաղերում։
Ազգային հավաքականի բազմաթիվ առաջատարներ հաստատեցին իրենց կարգավիճակը՝ տոնելով վստահ հաղթանակներ։ Չեմպիոն դարձան՝ Ժիրայր Սարգսյան (55 կգ), Արթուր Բազեյան (60 կգ), Նարեկ Մանասյան (90 կգ) և Դավիթ Չալոյան (+90 կգ)։
Հատկապես լարված պայքար ծավալվեց մինչև 65 և 70 կգ քաշային կարգերում, որտեղ եզրափակիչներում հանդիպեցին երիտասարդ և հավակնոտ բռնցքամարտիկներ։ Երկու դեպքում էլ հաղթողները որոշվեցին մրցավարների բաժանված որոշմամբ՝ Արգիշտի Հակոբյան (65 կգ) և Հարություն Հակոբկոխյան (70 կգ)։