6500 զոհվա՞ծ հայ. բաց աղբյուրները ռուս-ուկրաինական պատերազմի զոհերի այլ թվի մասին են խոսում
Սոցիալական ցանցերում և հանրային դաշտում լայնորեն շրջանառվում է պնդում, թե Ռուսաստանի կողմից իրականացվող պատերազմի հետևանքով զոհվել է ավելի քան 6500 հայ։
«Փաստերի ստուգման հարթակը» որոշել է պարզել այս պնդման իսկությունը ու փաստական հիմքերը։
Այս նպատակով FIP.am-ը գրավոր հարցումներ է ուղարկել Արտաքին գործերի նախարարություն և Գլխավոր դատախազություն։ Երկու պետական կառույցներն էլ պատասխանել են, որ չեն տնօրինում ռուս-ուկրաինական պատերազմի ընթացքում երկու կողմերում զոհված հայազգի անձանց վերաբերյալ որևէ համակցված կամ հաստատված տվյալ։
FIP.am-ը փորձել է որոշակի պատկեր ստանալու համար դիմել «Մեդիազոնա» անկախ լրատվամիջոցին, որը 2022 թվականի փետրվարի 24-ից ի վեր համակարգված կերպով հավաքագրում և հրապարակում է ռուսական բանակի զոհված զինծառայողների տվյալները՝ հիմնվելով բացառապես բաց աղբյուրների վրա (պաշտոնական հաղորդագրություններ, տեղական ԶԼՄ-ներ, սոցիալական ցանցեր, մահախոսականներ և այլն)։
Հիշեցնենք, որ ռուս-ուկրաինական պատերազմը սկսվել է 2022 թվականի փետրվարի 24-ին՝ Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինայի դեմ լայնածավալ ռազմական ներխուժմամբ և շարունակվում է մինչ օրս։
«Մեդիազոնա»-ի տվյալների բազան ներառում է շուրջ 170 հազար զոհվածի անուն։ Այդ ծավալի ինքնուրույն մշակումն ու ազգանունների հիման վրա հայազգի անձանց առանձնացումը տեխնիկապես և ժամանակային առումով անհնար էր։ Այդ պատճառով «Փաստերի ստուգման հարթակը» դիմել է «Մեդիազոնա»-ին՝ խնդրելով տրամադրել իրենց բազայում առկա հայկական ազգանուններով («յան», «յանց», «ունի», «ենց», «ունց») զոհված անձանց ցանկը:
Լրատվականը տրամադրել է համապատասխան տվյալները, որոնցից զտվել են այն ազգանունները, որոնք թեև ավարտվում էին «յան» վերջավորությամբ, սակայն հայկական չէին։
«Մեդիազոնա»-ի տրամադրած տվյալների համաձայն՝ ռուս-ուկրաինական պատերազմի ընթացքում ռուսական կողմում արձանագրված և հաստատված հայկական ազգանուններով զոհվածների թիվը 841 է։