Փոքրիկ սրճարանից մինչև Գինեսի ռեկորդների գիրք․ ինչպես է «Երեմյան»-ը 20 տարում փոխել հայկական խոհանոցի աշխարհը
«Երեմյան» ընկերությունների խումբը պարզապես բիզնես չի կառուցել, այն փոխել է ռեստորանային մշակույթը Հայաստանում և երկու անգամ ընդգրկվել  Գինեսի ռեկորդների գրքում
ԵՐԵՎԱՆ, 11 փետրվարի․/Նովոստի–Արմենիա/․ «Երեմյան» ընկերությունների խումբը իր ոլորտում ամենախոշորներից է․ 18 ռեստորան, երկու ագրոհամալիր, կաթնամթերքի գործարան, Երեմյան խոհարարական արվեստի և հյուրընկալության ակադեմիա, ինչպես նաև շուրջ 2600 աշխատակից։ Այս ամենը ստեղծվել է ընդամենը 20 տարվա ընթացքում՝ փոքր ընտանեկան բիզնեսից։ Ընկերությունը ոչ միայն բիզնես է կառուցել, այլև փոխել է Հայաստանում ռեստորան այցելելու մշակույթը, մոռացված լինելուց փրկել հայկական խոհանոցի 150 հին բաղադրատոմս, նպաստել առողջ սովորությունների ձևավորմանը և երկու անգամ ընդգրկվել Գինեսի ռեկորդների գրքում։
Մշտապես նոր տեսականի և հավատարմության ծրագրեր
«Մենք անընդհատ ընդլայնում ու թարմացնում ենք մեր տեսականին, նոր մոտեցումներ ենք փնտրում։ Ունենք հավատարմության ծրագրեր։ 20 տարին այդքան էլ մեծ տարի չէ, դեռ շատ բան ունենք սովորելու»,- «Նովոստի-Արմենիա»-ի հարցերին պատասխանելով՝ ասել է «Երեմյան» ընկերությունների խմբի հիմնադիր և գլխավոր տնօրեն Դավիթ Երեմյանը։
Նրա խոսքով՝ մինչ այժմ արվածը ընդամենը նախատեսվածի շուրջ 10%-ն է։ «Երեմյան»-ը մշտապես ուսումնասիրում է շուկայի պահանջները, ինչի վկայությունն են ժամանակին գործարկված «Լիվինգսթոն» և «Ռենոմե» ռեստորանները, որոնք ներկայացնում են բարձր հեղինակային խոհանոցներ։
2019 թվականից ընկերությունը իրականացնում է նաև «Սնունդ բանակի համար» ծրագիրը։
«Մենք միշտ ակտիվ ենք արձագանքել նաև երկրում կատարվող իրադարձություններին։ Արցախյան 44-օրյա պատերազմի օրերին մեր ամբողջ թիմը միացավ զինված ուժերին սնունդով ապահովելու գործին»,- նշել է Դավիթ Երեմյանը։
Success Story․ փոքր ընտանեկան բիզնեսից մինչև առաջատար ընկերություն
Երեմյան ընկերությունների խմբի հիմնադիրների գլխավոր նպատակը ոչ թե պարզապես բիզնես անելն էր, այլ Հայաստանում ռեստորան այցելելու մշակույթը փոխելը։
«2006-ին, երբ մենք սկսեցինք, ռեստորան քիչ էին այցելում, որովհետև դրանք ասոցացվում էին հիմնականում տղամարդկանց հանգստի հետ և համարվում էին թանկ հաճույք»,- ասել է նա։
Նա ընդգծել է, որ հյուրընկալության բիզնեսում և գյուղատնտեսության ոլորտում առկա բացերն իրեն դրդել են աշխատել այդ ուղղություններով։ Իր դերն է խաղացել նաև կորոնավիրուսի համավարակը․ ռեստորանները փակվել էին, և պետք էր շտապ շուկա գտնել արտադրվող կաթնամթերքի համար, քանի որ մինչ այդ ընկերությունը կաթնամթերք էր արտադրում բացառապես միայն սեփական ռեստորաններում սպառման համար։
Գյուղատնտեսություն
«Սա բարդ ոլորտ է, որը ամեն օր բարդ լուծումներ է պահանջում։ Բայց մենք չենք հրաժարվում մեր քաղաքականությունից և նպատակներից։ Մեր առաջնահերթությունները որակն ու պատասխանատվությունն են սպառողների առաջ։ Թերահավատությունը մեզ չի կարող կանգնեցնել»,-հայտարարել է Դավիթ Երեմյանը։
Նրա խոսքով՝ բազմաթիվ գաղափարներ առաջացրել են ոչ միայն քննադատություն, այլև կասկածներ՝ իրենց հաջողության հարցում։
Ըստ նրա՝ ընկերության առաջնահերթությունը միշտ եղել է ներքին շուկան՝ Հայաստանի բնակչությանը որակյալ մթերքով և ծառայությամբ ապահովելը։ Դրանով էլ բացատրվում են կաթնամթերքի համեմատաբար փոքր արտահանման ծավալները դեպի Վրաստան և Ռուսաստան։
«Երեմյան ընկերությունների խումբը 20 տարվա ընթացքում սահմանել է նոր չափանիշներ Հայաստանի հյուրընկալության ոլորտում և որակապես նոր մակարդակի բարձրացրել կաթի ու կաթնամթերքի արտադրությունը»,-ամփոփել է նա։
Աննախադեպ նորարարություններ.