Ռուսաստանը հետաքրքրված է ինքնիշխան և ուժեղ Հայաստանով։ Այս մասին հայտարարել է Երևանում Ռուսաստանի դեսպան Սերգեյ Կոպիրկինը Դիվանագիտական աշխատողի օրվան նվիրված ընդունելության ժամանակ։
«Ռուսաստանը ամբողջովին հետաքրքրված է ինքնիշխան, ուժեղ և ինքնաբավ Հայաստանով։ Ես համոզված եմ, որ երկրի լիարժեք մասնակցությունը մեր համատեղ ինտեգրացիոն միավորումներին արդյունավետորեն նպաստում է դրան։ Օրինակ՝ ԵԱՏՄ-ին անդամակցության 10 տարիների ընթացքում Հայաստանի ՀՆԱ-ն աճել է 2,5 անգամ», – նշել է Կոպիրկինը։
«Մեր տեսած մարտահրավերների հաղթահարումը պահանջում է երկու կողմերից էլ երկարաժամկետ քաղաքական կամք և ռազմավարական իմաստություն՝ երկկողմ համագործակցության կուտակված հարստությունը պահպանելու և ընդլայնելու համար», – ընդգծել է դեսպանը։
Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Ալեն Սիմոնյանի վերջերս Մոսկվա կատարած այցը լրացուցիչ խթան է հաղորդել այս շարժմանը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի և Հայաստանի ժողովուրդների միջև բարեկամությունը «մեզ են կտակել նախնիները, դարերի ընթացքում կերտվել փառահեղ համատեղ հաղթանակներով և համատեղ ստեղծագործական աշխատանքով, և կերտվել է մարդկային սերտ կապերով»։
«Մենք կպահպանենք այս ժառանգությունը և կփոխանցենք այն ապագա սերունդներին», – հայտարարեց Կոպիրկինը։