«Որ Գյումրին մաքրել են, ամեն ինչ լավ է եղել, ինչո՞ւ են 164 հոգի կոտրվածքներով տեղափոխվել հիվանդանոց»․ Էդգար Բաղդասարյան
Գյումրիի ավագանու այսօրվա նիստում թեժ քննարկում տեղի ունեցավ քաղաքի սառցակալած փողոցները մաքրել-չմաքրելու թեմայով։ Ավագանու ՔՊ-ական անդամները քննադատեցին քաղաքային իշխանությանը պատշաճ աշխատանք չկատարելու համար։
Քաղաքապետի պարտականությունները կատարող Ավետիս Առաքելյանը սակայն չհամաձայնեց՝ պնդելով, որ Գյումրիում նույնիսկ գիշերը 3-ին ձնամաքրման աշխատանքներ են տարվել, անձամբ ինքն է վերահսկել, տեղումները էլ այնքան առատ են եղել, որ երեք ամսվա համար գնված 40 տոննա աղն արդեն սպառվել է։ Նա նաև նշեց, որ ի տարբերություն Հայաստանի այլ տեղանքների, որտեղ աշխատանքներ չեն տարվել, Գյումրիում առատ տեղումների ժամանակ մշտապես աշխատել են, քաղաքը մաքուր է եղել։
Ավագանու ՔՊ-ական անդամ Էդգար Բաղդասարյանը թվեր հրապարակեց, թե քանի հոգի են կոտրվածքներ ստացել հունվար-փետրվար ամիսներին։
«Որ ամեն ինչ մաքրվեց ու լավ է եղել, մի փաստ արձանագրենք, այս տարի հունվար և փետրվար ամիսներին ունեցել ենք 164 հոգի, ովքեր վնասվածքով տեղափոխվել են պոլիկլինիկաներ ու հիվանդանոցներ, որից 22-ը մանկահասակ երեխաներ են եղել։ Էս ո՞նց կբացատրեք»,- հարցրեց Էդգար Բաղդասարյանը։
Ավետիս Առաքելյանը հետաքրքրվեց, թե համեմատե՞լ են մյուս տարիների հետ։ Ավագանու անդամն ասաց, որ համեմատել են, ու այս տարի շատ է եղել կոտրվածք ստացողների թիվը։
«Նախ առողջություն եմ ցանկանում բոլորին, այս տարի շատ առատ ձյուն եղավ, ու քաղաքում ամբողջովին մաքրություն է տիրել, ժամ ու ցերեկ չենք ունեցել, գիշերը 3-ին․ առավոտյան 8-ին անձամբ ես եմ դուրս եկել, բոլոր մաքրողները, բրիգադները, տեխնիկան, որը ձեր իշխանությունն էլ կարող է փաստել, որ թույլ է լիարժեք մաքռություն իրականացնելու համար, դուրս են եկել։ Ես ձյան այսքան առատ գալու ընթացքում չեմ տեսել մի քաղաք, որ ձյուն մաքրեն, թափեն քաղաքի տարբեր հատվածներից»,- ասաց Ավետիս Առաքելյանը։
Էդգար Բաղդասարյանը տեղից արձագանքեց՝ «Կիրովականը», որին Ավետիս Առաքելյանը պատասխանեց․ «Չեմ տեսել, չեմ նկատել, ոչ մի բան էդպես չեմ տեսել, բայց էս քաղաքում ձյունը եկել է, մաքրություն է տիրել, ձյունը բարձել, տարել, թափել են, մաքրել ու մաքրվել են։ Ծավալները մեծ են, քաղաքը մեծացել է, առաջվանը չէ, արդարացի չէ ասել, թե քաղաքը չի մաքրվել»։