Արցախ անունը չի հնչի Ադրբեջանի բողոքի հիման վրա. կնշվի «Երաժշտությունը՝ Արա Գևորգյանի»
Գեղասահքի երաժշտության շուրջ քաղաքական վեճը լուծվել է, պաշտոնական ծրագրում փոփոխություններ են արվել. նշում է Guardian-ը: Արցախ անունը չի հնչի. կնշվի «Երաժշտությունը՝ Արա Գևորգյանի»:
Փոփոխությունն արվել է այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանի Ազգային օլիմպիական կոմիտեն բողոքել էր Հայաստանի գեղասահորդներ Կարինա Ակոպովա-Նիկիտա Ռախմանին զույգի կարճ ծրագրի համար Արա Գևորգյանի «Արցախ» երաժշտական ստեղծագործությունը օգտագործելու կապակցությամբ։
Չմշկասահքի միջազգային միության՝ ISU-ի կայքում որպես գեղասահքի զույգի կարճ ծրագրի երաժշտություն այժմ նշված է «Երաժշտությունը՝ Արա Գևորգյանի»՝ առանց ստեղծագործության անունը նշելու:
Չմշկասահքի միջազգային միությունը (ISU) նշել է, որ հարցն ուսումնասիրել է համապատասխան շահագրգիռ կողմերի հետ։ «Վիճահարույց հարցը դիտարկվել է բոլոր կողմերի հետ, և պաշտոնական երաժշտության անունը հասանելի է մեր կայքում», – ասվում է հայտարարության մեջ։
Guardian- նշում է. «Օլիմպիական գեղասահքի երաժշտության ընտրությունը սովորաբար ներկայացվում և հաստատվում է տեխնիկական և կառավարման գործընթացներով, որոնք վերահսկվում են ISU-ի կողմից, չնայած քաղաքական խորհրդանշաններ պարունակող վեճերը կարող են դուրս գալ սպորտային կառավարման շրջանակներից։
Օլիմպիական ծրագրերի ուշացած փոփոխությունները կարող են զգալի մրցակցային հետևանքներ ունենալ։ Անցյալ շաբաթ, օրինակ, իսպանացի Տոմաս-Լյորենչ Գուարինո Սաբատեն հազիվ խուսափեց իր օլիմպիական կարճ ծրագիրը վերաձևակերպելուց՝ լուծելով հեղինակային իրավունքի վեճը, որը սպառնում էր Minions ֆրանշիզայի երաժշտությունն օգտագործելու նրա կարողությանը:
Մարզիչներն ու մարզիկները նշում են, որ օլիմպիական ցիկլի վերջում երաժշտություն փոխելը կարող է չմշկասահորդներին ստիպել վերանայել ամիսներ շարունակ կատարելագործված խորեոգրաֆիան այն մարզաձևում, որտեղ երաժշտական ​​​​ժամանակաչափը և մկանային հիշողությունը անբաժանելի են։
Հայաստանից Կարինա Ակոպովան և Նիկիտա Ռախմանինը զույգերի կարճ ծրագրում մրցելու են փետրվարի 15-ին, իսկ ազատ չմշկասահքը՝ փետրվարի 16-ին։
Արա Գևորգյանի «Արցախ»-ն առնվազն երկու տասնամյակ է՝ լայնորեն շրջանառվում է: Այն օգտագործվել է ռուսական սահորդ Ալեքսանդր Աբթի կողմից 2002 Salt Lake City Օլիմպիական խաղերում, այնուհետև հայտնվել է վրացական սահորդ Էլենե Գեդեվանիշվիլիի ծրագրերում՝ 2006 Տուրինի խաղերում և հայկական սահորդներ Վազգեն Ազրոյան ու Անաստասիա Գրեբենկինայի ծրագրերում՝ 2007-08թ.թ. մրցաշրջանում։ Ավելի վերջերս այն ընդգրկվել է Ադելիա Պետրոսյանի խաղացանկում՝ 2021-2022 մրցաշրջանում։