– ՀՀ արևմտյան մարզեր vs Արևմտյան Հայաստան,
– Հայաստանի պատմություն vs Հայոց պատմություն,
– պետություն vs եկեղեցի, և այլն։
Այս պատմույթներին գումարվեց աղետի պատասխանատվությունը զոհին մեղսագրելը՝ արցախցիները չեն կռվել, գերիներն իրենք են մեղավոր գերեվարվելու համար, իսկ 1915-ի վերաբերյալ «պետք է հասկանանք՝ ինչ է տեղի ունեցել և ինչու է տեղի ունեցել»։
Հայաստանի ներկայիս իշխանությունն այս մոտեցումը ներկայացնում է որպես «իրատեսություն»՝ ռեալպոլիտիկ, ապագային նայելու անհրաժեշտություն։
Անշուշտ, աշխարհաքաղաքական սահմանափակումները իրական են՝ պարտությունը, ուժային հավասարակշռության փոփոխությունը և այլն։ (Թե ինչու է այդ ամենը պատահել, այլ քննարկման հարց է)։
Բայց պետությունը չի կարող խոսել ապագայի մասին՝ ապամոնտաժելով պատմական շարունակականությունը, որի վրա հիմնվում է ապագան։ Չի կարող պահանջել ողջամտություն՝ աղճատելով ազգային ինքնությունը։
Այս իրավիճակը պարտադիր չէ, որ նշանակի ռևանշիզմ կամ միլիտարիզմ։ Այլընտրանքն ավելի պարզ է՝ ճշմարտություն, հիշողություն, հաշվետվողականություն։ Հաշվետվողականություն ոչ թե արտաքին ուժերի, այլ սեփական ժողովրդի ու սեփական պատմության նկատմամբ։ Ճշմարտություն՝ առանց լեզվական քողարկումների։
Մոռացությունը չի բուժում։ Այն ընդամենը հետաձգում է փլուզումը։
The post Ապագա՝ առանց հիշողության. Հայաստանի գլխավոր մարտահրավերը appeared first on CIVILNET.