«Էպշտեյնի սկանդալի պատճառով մենք տեսնում ենք տարբեր անհատների հրաժարականը մեկը մյուսի հետևից։ Այնպես որ, բոլորը պետք է հոգ տանեն իրենց «Էպշտեյնի կղզու» մասին», – ինչպես հաղորդում է Վրաստանի առաջին ալիքը, ասել է Վրաստանի խորհրդարանի նախագահ Շալվա Պապաուշվիլին։
Լրագրողը հարց է ուղղել Պապուաշվիլիին. «Հելսինկյան հանձնաժողովում Վրաստանի հարցի քննարկումից մի քանի ժամ առաջ մենք իմանում ենք, որ հանձնաժողովում սկանդալ կա։ Մասնավորապես, Հելսինկյան հանձնաժողովի նախկին բարձրաստիճան պաշտոնյան մեղադրում է ներկայիս անդամներին կոռուպցիոն գործարքների, ֆինանսական խախտումների մեջ՝ շրջանցելով «FARA»-ն։ Նրանց թվում նա խոսում է Էպշտեյնի սկանդալի հետ կապված կոնկրետ անձանց մասին։ Ի՞նչ է ցույց տալիս այս ամենը»։
Պապուաշվիլիի խոսքով՝ սա այլևս քաղաքակրթական խզում չէ, այլ մարդկային։
«Վերջերս Էպշտեյնի և նրա կղզու շուրջ ծավալվող սկանդալի ֆոնին մենք մեկը մյուսի հետևից տեսնում ենք տարբեր բարձրաստիճան պաշտոնյաների և դիվանագետների հրաժարականներ՝ թե՛ ԱՄՆ-ում, թե՛ Եվրոպայում։
Այս ֆոնին, երբ մենք լսում ենք քննադատություն այս քաղաքական լանդշաֆտի մաս կազմող մարդկանցից, իհարկե, միակ արձագանքը, որը ի հայտ է գալիս, այն է, որ բոլորը նայեն իրենց Էպշտեյն կղզուն։
Շատ դժվար է տեսնել այն, ինչ հիմա բացահայտվում է, որ ամբողջ քաղաքական էլիտան ներգրավված է եղել։
Սա այլևս քաղաքակրթական բացթողում չէ, սա մարդկային բացթողում է, որտեղ պարզվում է, որ ամբողջ քաղաքական էլիտայի մեծ կամ նշանակալի մասը, կարևոր անհատները ներգրավված են եղել», – ասել է Պապուաշվիլին։