• 72 000 — երեխայի խնամք,
• 59 100 — չեն հավատում, որ կարող են աշխատանք գտնել,
• 22 300 — ընտանիքը հավանություն չի տալիս աշխատելուն,
•  այլ պատճառներ։
Ինչ վերաբերում է 2023 թվականին անցկացված հետազոտության արդյունքներին, ապա աշխատուժից դուրս մնացած բնակչության թիվը երկրում կազմել է 1 046 500 մարդ, որից պոտենցիալ աշխատուժ է համարվել 131 300-ը։
2024 թվականին՝ նախորդ տարվա համեմատ աշխատուժից դուրս մնացած բնակչության ընդհանուր թիվն ավելացել է, իսկ պոտենցիալ աշխատուժի թիվը՝ նվազել։
Հետաքրքրական է, որ եթե 2024 թվականին աշխատանք ունենալու հույս չուներ 59 100 մարդ, ապա 2023-ին հուսազուրկ քաղաքացիների թիվը կազմել է 363 100, 2022-ին՝ 92 600, 2021-ին՝ 132 400, իսկ 2020-ին՝ 143 500 մարդ։
Տարբեր տարիների հետազոտությունների արդյունքները ցույց են տալիս, որ աշխատուժից դուրս մնացած անձանց 62-71%-ը գտնվում է ակտիվ՝ 15-64 տարեկան աշխատունակ խմբում։
Ինչ վերաբերում է աշխատուժից դուրս մնացած անձանց կրթական մակարդակին, ապա նրանց ավելի քան 40%-ը ունի բարձրագույն, հետբուհական կամ միջին մասնագիտական կրթություն։
Այս տվյալները վկայում են, որ քաղաքացիների և պետության կողմից տարիների ընթացքում ձևավորված կրթական ներուժը ներկայումս լիարժեք չի իրացվում աշխատաշուկայում։
Այսպիսով, ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Արսեն Թորոսյանի՝ Հայաստանում շուրջ 124․000 պոտենցիալ աշխատուժ ունենալու մասին հայտարարությունը համապատասխանում է պաշտոնական վիճակագրությանը։ Այդուհանդերձ, տարեկան հետազոտության արդյունքները ցույց են տալիս, որ աշխատուժից դուրս մնացածների ավելի քան 62%-ը գտնվում է ակտիվ աշխատունակ տարիքում, իսկ ավելի քան 40%-ը ունեն բարձրագույն կամ միջին մասնագիտական կրթություն, ինչը վկայում է, որ երկրում առկա է զգալի չափերի հասնող չօգտագործված մարդկային ներուժ։
Գայանե Մարկոսյան
The post 124.000 պոտենցիալ աշխատուժ, բայց 1 մլն մարդու չիրացված ռեսուրս․ Արսեն Թորոսյանի հայտարարության հետքերով appeared first on FIP.AM.