Որքան էլ սիրում եմ Հայաստանը, Երևանի օդանավակայանում նման սկանդալները վնասում են երկրի հեղինակությանը. ՀՀ դատարանը մերժել է Ալեքսանդր Լապշինի հայցը
«Որքան էլ որ ես սիրում եմ Հայաստանը, Երևանի օդանավակայանում նման սկանդալները վնասում են երկրի հեղինակությանը: Ոչ ոք չի ցանկանում իր գումարը ներդնել կամ իր կյանքը նվիրել մի երկրի, որը պնդում է, թե հետապնդում է «եվրոպական զարգացման ուղի», բայց իրականում ձերբակալում է օտարերկրյա լրագրողների՝ պատժամիջոցների տակ գտնվող բռնապետ Լուկաշենկոյի հրահանգով: Այս ամոթալի կապը Բելառուսի նման հանցավոր ռեժիմների հետ պետք է վերացվի, այլ ոչ թե սպասարկվեն նրանց շահերը Հայաստանում», – ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է բլոգեր Ալեքսանդր Լապշինը:
Ավելի վաղ բլոգերը գրել էր. «Տարվա հիասթափություն, բայց միաժամանակ նաև օգտակար տեղեկություն նրանց համար, ովքեր իրենց համար նոր և անվտանգ տուն են գտել Հայաստանում։
ՀՀ վարչական դատարանը 2026 թ. փետրվարի 6-ի որոշմամբ մերժեց իմ հայցը, որով պահանջում էի դադարեցնել իմ նկատմամբ հետապնդումները Հայաստանում՝ լուկաշենկոյական Բելառուսի հարցումների հիման վրա։
Հիշեցնեմ, որ այսպես կոչված «իրավական տեռորի» նպատակով (այդպիսի տերմին գոյություն ունի) Բելառուսի իշխանություններն ԱՊՀ շրջանակում իմ նկատմամբ հետախուզում են հայտարարել՝ Բելառուսում մարդու իրավունքների խախտումները քննադատելու համար։ Այդ պատճառով էլ Հայաստան յուրաքանչյուր մուտքի և ելքի ժամանակ ինձ սկսել են ձերբակալել և ժամերով պահել ոստիկանության բաժանմունքում։
Այն հոդվածները, որոնցով բելառուսական իշխանություններն ինձ մեղադրում են, միանշանակ ամբողջությամբ կեղծ են, քաղաքականապես մոտիվացված և հակասում են միջազգային իրավունքին․ Բելառուսի նախագահին վիրավորանք (որին ես անվանում եմ բռնապետ), իշխանության փոփոխության կոչեր Բելառուսում (մինչդեռ ես կոչ եմ անում ժողովրդավարական ընտրությունների) և այլն։
Ավելին, ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների կոմիտեն 07.09.2022-ին Բելառուսին մեղավոր է ճանաչել 2016 թվականին Մինսկում իմ անօրինական ձերբակալման համար (Ադրբեջանի հարցմամբ՝ Ղարաբաղ այցելելու պատճառով), իսկ Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Ստրասբուրգում Ադրբեջանի և Բելառուսի նկատմամբ որոշում է կայացրել՝ նրանց մեղավոր ճանաչելով անօրինական ձերբակալման, անօրինական արտահանձնման, խոշտանգումների և սպանության փորձի համար։
Հատկանշական է, որ այս բոլոր փաստերը դատավոր Լիլիթ Սադոյանը նույնիսկ թվարկել է դատարանի որոշման մեջ և նույնիսկ գրել է, որ ձերբակալման բելառուսական պահանջը հակասում է հայկական օրենսդրությանը և իրավական մի շարք նորմերի։
Դատավորը նաև նշել է, որ Բելառուսը Հայաստան է ուղարկել ինձ ձերբակալելու պահանջ, սակայն չի ուղարկել որևէ փաստաթուղթ, որը կվկայեր իմ մեղավորությունը։
Այնուամենայնիվ, դատավորը իր որոշմամբ մերժել է իմ հայցը, քանի որ, նրա կարծիքով, Հայաստանի Հանրապետության պարտավորությունները ԱՊՀ գործընկերների, և Քիշնևյան կոնվենցիայի շրջանակում, պարտադրում են ձերբակալել հետախուզման մեջ գտնվող անձանց, նույնիսկ եթե հայտնի է, որ նրանք անմեղ են, որ նրանց հետապնդում են քաղաքական գործունեության համար, և որ նրանց վերաբերյալ արդեն իսկ կան Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի և ՄԱԿ-ի որոշումներ։
Եվ դա՝ նույնիսկ այն հանգամանքի պարագայում, որ ՀՀ ՆԳՆ-ն և Գլխավոր դատախազությունն իրենք են պաշտոնապես ճանաչել, որ որոշել են ինձ չձերբակալել (սահմանին յուրաքանչյուր մուտքի ժամանակ իրականացվող կալանավորումները հաշիվ չեն), քանի որ բելառուսական պահանջը սխալ էր ձևակերպված և կից որևէ փաստաթուղթ չկար՝ բացի Բելառուսի Քրեական օրենսգրքի հոդվածների համարներից։
Այդ դեպքում, Հայաստանի Հանրապետության օրենքներից, ինչպես նաև հենց Քիշնևյան կոնվենցիայից ելնելով, հետախուզումը պետք է դադարեցվի։