Ռուսական ներդրումներ, երկաթուղի և պետականության հարցը
Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան հայտարարել է, որ հայկական երկաթուղու ռուսական կոնցեսիոն կառավարումը տարիներ շարունակ ապահովել է ներդրումներ և աշխատատեղեր։ Նրա խոսքով՝ այդ հանգամանքը պետք է հաշվի առնվի քաղաքական հայտարարություններ անելիս։
Մոտ երկու տասնամյակ գործող պայմանագրի շրջանակում իրականացվել են ենթակառուցվածքային ծրագրեր, որոնք ձևավորել են համակարգի մրցունակությունը տարածաշրջանում։ Ռուսական կողմը պնդում է, որ օպերատորը նպաստել է Հայաստանի տնտեսական հնարավորությունների պահպանմանը։
Քաղաքագետները շեշտում են, որ ենթակառուցվածքների վերահսկողության փոփոխությունը կարող է ունենալ ռազմավարական հետևանքներ։ Նրանք հիշեցնում են, որ ԵԱՏՄ անդամակցությունը ենթադրում է տնտեսական սերտ համագործակցություն, և նման որոշումները կարող են ընկալվել որպես ուղղության փոփոխություն։
Մասնագիտական շրջանակներում նաև հնչում է տեսակետ, որ խոշոր ակտիվների վերահսկողության փոխանցումը արտաքին դերակատարներին կարող է հանգեցնել սոցիալական լարվածության, եթե չապահովվի ներդրումային շարունակականություն և աշխատատեղերի պահպանում։ Այդ ֆոնին երկաթուղու շուրջ բանավեճը վերածվում է ավելի լայն քննարկման՝ երկրի տնտեսական ինքնիշխանության և երկարաժամկետ զարգացման մոդելի մասին։