Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակը բարձրաձայնում է, որ Հայաստանում գտնվող Ռուսաստանի Դաշնության երեք քաղաքացիներ՝ Վլադիմիր Ուխալովը, Պավել Դանիլովը և Դմիտրի Շիգաևը, վտանգի տակ են՝ արտահանձնվելու Ռուսաստանի Դաշնությանը։ Նրանց նկատմամբ հարուցված քրեական գործերը հիմնված են քաղաքական հետապնդման վրա, քանի որ նրանք բացահայտ քննադատել են Ռուսաստանի ագրեսիվ քաղաքականությունը Ուկրաինայի նկատմամբ և արտահայտել իրենց դիրքորոշումը խաղաղության օգտին։
Հայաստանի իրավապահ մարմիններին ուղղված հայտարարությունում ընդգծվում է, որ նման անձանց արտահանձնումը հակասում է ՀՀ Սահմանադրությանը, միջազգային պայմանագրերին և մարդու իրավունքների պաշտպանության միջազգային նորմերին։ Արտահանձնման դեպքում նրանք կարող են ենթարկվել խոշտանգումների, անմարդկային վերաբերմունքի կամ նույնիսկ մահապատժի, ինչը անընդունելի է և խախտում է Հայաստանի ստանձնած միջազգային պարտավորությունները։ ՀՔԱՎ-ը պահանջում է, որ ՀՀ Արդարադատության նախարարությունը և գլխավոր դատախազությունը ձեռնպահ մնան նման արտահանձնման գործընթացից և ապահովեն նրանց անվտանգությունը։