Amnesty International-ը դատապարտում է Ռուբեն Վարդանյանի դատավճիռը – Azat TV
Միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպություն Amnesty International-ը կոշտ քննադատությամբ է հանդես եկել Բաքվի ռազմական դատարանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նախկին պետնախարար Ռուբեն Վարդանյանի 20 տարվա ազատազրկման դատավճռի վերաբերյալ։ Կազմակերպության Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տնօրեն Մարի Ստրութերսը դատապարտել է այս վճիռը՝ այն որակելով արդարադատության նկատմամբ ծաղր։ Նա ընդգծել է, որ Վարդանյանը և մյուս 15 մեղադրյալները, որոնք հիմնականում քաղաքացիական անձինք են, դատվել են ռազմական դատարանում, ինչը խախտում է արդար դատավարության միջազգային չափանիշները։
Amnesty International-ը նշել է, որ դատավարությունները տեղի են ունեցել փակ ձևաչափով, մեղադրանքները հիմնված են եղել կեղծ ապացույցների վրա, իսկ դատական նիստերը անցկացվել են հայերի համար անհասկանալի լեզվով՝ առանց պատշաճ թարգմանության։ Վարդանյանին առաջադրված մեղադրանքների թվում են «ահաբեկչություն» և «մարդկության դեմ հանցագործություններ», սակայն դրանց մանրամասները դատավարության ընթացքում հրապարակային չեն եղել։ Կազմակերպությունը նաև ընդգծել է, որ Ադրբեջանի իշխանություններից չի ստացել անհրաժեշտ տեղեկատվություն դատավարության և ապացույցների վերաբերյալ։
Մարի Ստրութերսը ընդգծել է, որ տասնամյակներ շարունակ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության զոհերը, թե՛ Հայաստանում, թե՛ Ադրբեջանում, արժանի են ճշմարտության, արդարության և փոխհատուցման, ինչպես նաև երաշխիքների, որ նման հանցագործություններ այլևս չեն կրկնվի։ Amnesty International-ը կոչ է անում Ադրբեջանին կատարել իր միջազգային իրավական պարտավորությունները և ապահովել, որ բոլոր մեղադրյալները դատվեն արդար և բաց դատավարությամբ՝ միջազգային չափանիշներին համապատասխան։