Չելյաբինսկի բնակիչներից մեկը պատրաստվում էր ահաբեկչություն իրականացնել. նա ձերբակալվել է
Իրավապահները պարզել են, որ պատանին հակառակորդի հետ կապ է հաստատել Telegram-ի միջոցով:
ԵՐԵՎԱՆ, 18 փետրվարի – Sputnik. Չելյաբինսկում պատանի է ձերբակալվել, որը պատրաստվում էր Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների հրահանգով ահաբեկչություն իրականացնել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքով։ Տեղեկությունը հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին` հղում անելով ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայությանը։
«ԱԴԾ–ն ձերբակալել է Չելյաբինսկի բնակչի (ՌԴ քաղաքացի, ծնված 2007 թվականին), որն Ուկրաինայի հատուկ ծառայությունների հովանու ներքո գործող ահաբեկչական կազմակերպության առաջադրանքով ծրագրում էր ահաբեկչություն իրականացնել ինքնաշեն պայթուցիկ սարքի կիրառմամբ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Իրավապահները պարզել են, որ պատանին Telegram-ի միջոցով սեփական նախաձեռնությամբ կապ է հաստատել հակառակորդի հետ: Համակարգողի տրամադրած հրահանգներին հետևելով` նա պայթուցիկ սարք է պատրաստել դիվերսիա իրականացնելու համար: Ինչպես նշում է ծառայությունը, ձերբակալվածի բնակության հասցեից առգրավվել է մոտ 1,5 կիլոգրամ պայթուցիկ նյութ, նոթատետր՝ ուկրաիներեն գրառումներով, որոնք հաստատում են նրա հակաիրավական գործունեությունը, և կապի միջոցներ՝ համակարգողի հետ շփվելու համար:
Ուժայինները մեղադրյալի նկատմամբ քրեական գործ են հարուցել ՌԴ քրեական օրենսգրքի 30-րդ հոդվածի 3-րդ մասով, 205-րդ հոդվածի 1-ին մասով (ահաբեկչական գործողության փորձ), 222.1 հոդվածի 1-ին մասով (պայթուցիկ նյութերի կամ պայթուցիկ սարքերի ապօրինի ձեռքբերում, փոխանցում, իրացում, փոխադրում կամ կրում) և 223.1 հոդվածի 1-ին մասով (պայթուցիկ նյութերի ապօրինի պատրաստում, պայթուցիկ սարքերի ապօրինի պատրաստում, վերափոխում կամ վերանորոգում):
Մեղադրյալը խոստովանել է կատարածը և համագործակցում է քննության հետ: Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել երկամյա կալանքը։