«միասնության թևեր» նախաձեռնություն
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի – Sputnik. «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնությունն առաջարկում է ունենալ արտահանող, ոչ թե սպառման վրա հիմնված տնտեսություն։ Այս մասին ասաց «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության համահիմնադիր Դավիթ Անանյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական զարգացման իրենց մոդելը։Որպես առանցքային ուղղություն Անանյանը նշեց նաև համաշխարհային տնտեսությունում Հայաստանի դերը։ Պնդեց՝ տնտեսական զարգացումը չի պայմանավորվում առևտրով, շինարարությամբ և ներքին սպառում ունեցող ծառայություններով։ Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստանը ներմուծող, ոչ թե արտահանող երկիր է, իսկ աշխարհին գիտելիքահեն ու բարձր տեխնոլոգիական ապրանք ու ծառայություն չառաջարկելով՝ երկրորդական, երրորդական դեր ունեցող տարածք ես դառնում։
«միասնության թևեր» նախաձեռնություն, դավիթ անանյան
Քաղաքական նախաձեռնությունը որպես առանցքային ուղղություն է նշում այն, որ պետք է հասկանալ համաշխարհային տնտեսությունում Հայաստանի դերը։
ԵՐԵՎԱՆ, 17 փետրվարի – Sputnik. «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնությունն առաջարկում է ունենալ արտահանող, ոչ թե սպառման վրա հիմնված տնտեսություն։ Այս մասին ասաց «Միասնության թևեր» քաղաքական նախաձեռնության համահիմնադիր Դավիթ Անանյանը՝ ներկայացնելով ՀՀ տնտեսական զարգացման իրենց մոդելը։
«Տասնամյակներ գործող տնտեսական մոդելն արդյունավետ չի եղել։ Պետք է հասկանալ, թե ինչպես կարող ենք դիրքավորվել աշխարհում ու ունենալ ոչ թե սպառման վրա հիմնված տնտեսություն, այլ արտահանող։ Հայաստանը պետք է դառնա տեխնոլոգիական և արդյունաբերական հանգույց, համաշխարհային տնտեսության մեջ էլ իր դիրքն ունենա։ Մեր հաղթող մոդելի բանաձևը հետևյալն է` նիշա+արագություն+տեխնոլոգիա+ինստիտուտ։ Ամփոփելով այդ բանաձևը՝ ստացվում է այսպես՝ Հայաստանը=փոքր չափերով, բայց մեծ՝ տնտեսական դերակատարմամբ»,- նշեց նա։
Որպես առանցքային ուղղություն Անանյանը նշեց նաև համաշխարհային տնտեսությունում Հայաստանի դերը։ Պնդեց՝ տնտեսական զարգացումը չի պայմանավորվում առևտրով, շինարարությամբ և ներքին սպառում ունեցող ծառայություններով։ Տնտեսագետի խոսքով՝ Հայաստանը ներմուծող, ոչ թե արտահանող երկիր է, իսկ աշխարհին գիտելիքահեն ու բարձր տեխնոլոգիական ապրանք ու ծառայություն չառաջարկելով՝ երկրորդական, երրորդական դեր ունեցող տարածք ես դառնում։