2024 թվականին մեր երկրում արձանագրվել է շուրջ 130 մանկական քաղցկեղի առաջնակի դեպք. ԱՆ
Մանկական քաղցկեղի դեմ պայքարի միջազգային օրը (ICCD) նշվում է յուրաքանչյուր տարի փետրվարի 15-ին, որի նպատակն է բարձրացնել իրազեկությունը մանկական քաղցկեղի և այն եզակի մարտահրավերների մասին, որոնց բախվում են քաղցկեղ ունեցող երեխաներն ու դեռահասները, հիվանդությունը հաղթահարածները և նրանց ընտանիքները: Այդ մասին հայտնում է ՀՀ առողջապահության նախարարությունը:
Երեխաների ուռուցքաբանական և արյունաբանական հիվանդությունների բժշկական օգնության ծառայություններն իրականացվում են առողջության համընդհանուր ապահովագրության, բնակչության առողջության պահպանման բարելավման ծրագրերի շրջանակներում և «Սիթի օֆ Սմայլ» բարեգործական հիմնադրամի աջակցությամբ:
Վիճակագրական տվյալների համաձայն` 2024 թվականին մեր երկրում արձանագրվել է շուրջ 130 մանկական քաղցկեղի առաջնակի դեպք:
Հարկ է նշել, որ արյան քաղցկեղի բուժման ցուցանիշները Հայաստանում բավականին բարձր են։ Պացիենտների գրեթե 75-80%-ը լիարժեք առողջանում է, ինչը համադրելի է եվրոպական զարգացած երկրների ցուցանիշների հետ։
Առողջապահության նախարարությունն օնկո-հեմատոլոգիական հիվանդություններով երեխաների և դեռահասների համար նախատեսված դեղերի ապահովումն իրականացնում է հաստատված կլինիկական ուղեցույցներին համապատասխան:
ՀՀ ԱՆ «Յոլյան» արյունաբանության և ուռուցքաբանության կենտրոնում իրականացվում են ոսկրածուծի/արյունաստեղծ ցողունային բջիջների աուտոփոխպատվաստում, իսկ 2021 թվականից իրականացվում է նաև ոսկրածուծի ալոգեն փոխպատվաստում։
2025 թվականին պետական պատվերի շրջանակներում իրականացվել է 6 երեխայի ոսկրածուծի արյունաստեղծ ցողունային բջիջների աուտոփոխպատվաստում և 1 երեխայի ոսկրածուծի արյունաստեղծ ցողունային բջիջների ալոգեն փոխպատվաստում:
Կենտրոնում գործում է Երեխաների և դեռահասների քաղցկեղը վերապրածների կլինիկան, որը հիմնադրվել է 2023 թվականին։
Կլինիկան իր տեսակի մեջ եզակի է Հայաստանում, որը տրամադրում է երկարաժամկետ, համակարգված և բազմապրոֆիլ հսկողություն՝ քաղցկեղից բուժված երեխաների և դեռահասների համար։