2025 թվականին Հայաստանից գինի արտահանող երկրների լավագույն տասնյակը
Արտահանման ծավալը նվազել է, մյուս կողմից արտահանման միջին գինն աճել է։ Արժեքային առումով աճ գրանցվել է լավագույն տասնյակի գրեթե բոլոր երկրներում։
2025 թվականին Հայաստանից գինու արտահանումը ծավալի առումով կրճատվել է 3,1%-ով, սակայն գինն աճել է 12,7%-ով։ Այս մասին են վկայում Հայաստանի խաղողագործության և գինեգործության հիմնադրամի նախնական տվյալները։
Ըստ այդմ, մոտավոր հաշվարկով, արտահանված գինու պայմանական 0,7 լիտրանոց շշի միջին արժեքը 2024 թվականին կազմել է 2,78 դոլար, իսկ 2025 թվականին՝ 3,24 դոլար։
Հայկական գինու արտահանման հիմնական մասը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին (մոտ 72%), որտեղ նույնպես նկատվել է արտահանման արժեքի աճ։ Նույն միտումը նկատվել է Ֆրանսիայի և երկրների մեծամասնության (հատկապես Շվեյցարիայի և Չինաստանի) պարագայում:
Նվազել են ԱՄՆ մատակարարումները, բայց պետք է հաշվի առնել, որ բացարձակ թվերով Ռուսաստանից բացի այլ երկրներ արտահանումը մնում է փոքր, և նույնիսկ 1-2 խոշոր մատակարարների մոտ ծավալների փոփոխությունը կարող է մեծապես փոխել ընդհանուր պատկերը: