Ալիևն ԱՄՆ փոխնախագահի հետ քննարկել է հայ գերիների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 14 փետրվարի – Sputnik. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ քննարկել է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների հարցը։ Ալիևը… 14.02.2026, Sputnik Արմենիա
2026-02-14T10:26+0400
ԵՐԵՎԱՆ, 14 փետրվարի – Sputnik. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ քննարկել է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների հարցը։ Ալիևը «France24» հեռուստաալիքի հետ զրույցում ասել է, որ Վենսը Բաքու կատարած այցի ժամանակ բարձրացրել է այդ հարցը։«Նա բարձրացրել է նաև այդ հարցը, ես ներկայացրել եմ Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ Այդքան բան»,– ասել է Ադրբեջանի նախագահը։Նա միևնույն ժամանակ հասկացրել է, որ մտադիր չէ ազատ արձակել Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին, որոնք Ադրբեջանում «դատապարտվել» են ցմահ և երկարատև ազատազրկման: Ալիևը նրանց մեղադրել է ռազմական հանցագործություններ կատարելու մեջ, որոնք իբր հաստատվել են վկաների ցուցմունքներով։
արցախ, ադրբեջան
ԵՐԵՎԱՆ, 14 փետրվարի – Sputnik. Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ԱՄՆ փոխնախագահ Ջեյ Դի Վենսի հետ քննարկել է Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարների հարցը։ Ալիևը «France24» հեռուստաալիքի հետ զրույցում ասել է, որ Վենսը Բաքու կատարած այցի ժամանակ բարձրացրել է այդ հարցը։
«Նա բարձրացրել է նաև այդ հարցը, ես ներկայացրել եմ Ադրբեջանի դիրքորոշումը։ Այդքան բան»,– ասել է Ադրբեջանի նախագահը։
Նա միևնույն ժամանակ հասկացրել է, որ մտադիր չէ ազատ արձակել Արցախի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարներին, որոնք Ադրբեջանում «դատապարտվել» են ցմահ և երկարատև ազատազրկման: Ալիևը նրանց մեղադրել է ռազմական հանցագործություններ կատարելու մեջ, որոնք իբր հաստատվել են վկաների ցուցմունքներով։