Հնարավոր է ավելի լավ համաձայնագիր, քան Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագիրը․ Արաղչի
Իրանն ավելի լավ է պատրաստ Համատեղ համապարփակ գործողությունների ծրագրից [Իրանի միջուկային ծրագիր] ավելի համաձայնագրի…, բայց անհրաժեշտ են իրական երաշխիքներ ԱՄՆ-ից, – RT-ին տված հարցազրույցում ասել է Իրանի արտաքին գործերի նախարար Աբբաս Արաղչին։
«Մենք կարող ենք երաշխավորել, որ միջուկային զենք չի լինի», – ընդգծել է նախարարը։
Նա ասել է, որ խաղաղ նպատակներով միջուկային հարստացումը հնարավոր է, քանի որ էլեկտրաէներգիայի արտադրությունը պահանջում է 5%-ից պակաս, մինչդեռ Թեհրանի հետազոտական ​​ռեակտորը պահանջում է մինչև 20%։ Նա նշել է, որ Իրանը դեռևս լիովին չի վստահում Վաշինգտոնին։
Նախարարի խոսքով՝ անցյալ տարվա հունիսին բանակցությունների ժամանակ հարձակման փորձը «շատ վատ էր…, վստահությունը, որ նման սցենար չի կրկնվի, մեծապես կախված է ամերիկյան կողմից»։
«Նեթանյահուն չի սիրում խաղաղություն և դիվանագիտություն. նա պատերազմի կողմնակից է։ Միայն վերջին երկու տարիների ընթացքում նա հարձակվել է տարածաշրջանի յոթ երկրների վրա. վերջերս՝ Կատարի, որը ԱՄՆ դաշնակից է։ Նա պատերազմից բացի այլ լուծում չունի, և նա արել է ամեն ինչ, որպեսզի ԱՄՆ-ն ներքաշվի Իրանի հետ պատերազմի մեջ»։ «Նույն անհաջող փորձի կրկնությունը չի հանգեցնի այլ արդյունքի», – նշել է դիվանագետը։
Արաղչին հստակեցրել է, որ Իրանը պատրաստ է առճակատման, եթե դիվանագիտությունը փլուզվի: «Մենք պատրաստ ենք դիվանագիտական ​​լուծման այնքանով, որքանով պատրաստ ենք պաշտպանվել ցանկացած նոր ագրեսիայից», – ասել է նա՝ հավելելով, որ Իրանի ռազմական պատրաստվածությունը բարելավվել է թե՛ «քանակական, թե՛ որակական առումով» անցյալ տարվա իսրայելա-ամերիկյան ռմբակոծություններից ի վեր: