ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի – Sputnik․ Եպիսկոպոսաց ժողովը կայանալու է։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին ասաց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Եսայի քահանա Արթենյանը։«Անցկացման վայրն անփոփոխ է»,- հայտնեց տեր Եսային։Ավելի վաղ տեր Եսային Sputnik Արմենիային հայտնել էր, որ Եպիսկոպոսաց ժողովի վերաբերյալ քննարկումներ են ընթանում։Նշենք, որ փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով պետք է տեղի ունենա Եպիսկոպոսաց ժողովը։ Հունվարի 29-ին ՔԿ–ն հայտնեց, որ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դեմ քրեական վարույթ է նախաձեռնել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի (Արման Սարոյանի) «գործով» (դատական ակտը չկատարելը)։Հունվարի 31-ին 6 բարձրաստիճան հոգևորականներ գործի շրջանակում հարցաքննության կանչվեցին ՀՀ քննչական կոմիտե, որտեղ նրանց նկատմամբ խափանման միջոց ընտրվեց բացակայելու արգելքը։
մայր աթոռ սուրբ էջմիածին, հայ առաքելական եկեղեցի
6 բարձրաստիճան հոգևորականների նկատմամբ խափանման միջոց է կիրառվել բացակայելու արգելքը, ինչը նրանց թույլ չի տալիս երկրից դուրս գալ։
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի – Sputnik․ Եպիսկոպոսաց ժողովը կայանալու է։ Sputnik Արմենիայի հետ զրույցում այս մասին ասաց Մայր աթոռի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն տեր Եսայի քահանա Արթենյանը։
Ավելի վաղ տեր Եսային Sputnik Արմենիային հայտնել էր, որ Եպիսկոպոսաց ժողովի վերաբերյալ քննարկումներ են ընթանում։
Նշենք, որ փետրվարի 16-19-ը Ավստրիայի Սանկտ Փյոլթըն քաղաքում Ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի հրավերով պետք է տեղի ունենա Եպիսկոպոսաց ժողովը։ Հունվարի 29-ին ՔԿ–ն հայտնեց, որ Հայաստանյայց առաքելական եկեղեցու դեմ քրեական վարույթ է նախաձեռնել Մասյացոտնի թեմի նախկին առաջնորդ, կարգալույծ արված Գևորգ եպիսկոպոս Սարոյանի (Արման Սարոյանի) «գործով» (դատական ակտը չկատարելը)։