Խորհրդարանում է գտնվում Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերտին
ԵՐԵՎԱՆ, 5 փետրվարի․/Նովոստի-Արմենիա/․ Այսօր Ազգային ժողովի շենքի առջև տեղի է ունեցել Ադրբեջանում պահվող անձանց և քաղբանտարկյալների պաշտպանությանը նվիրված հանրահավաք։
Խորհրդարանում է գտնվում Եվրոպայի խորհրդի մարդու իրավունքների հանձնակատար Մայքլ Օ’Ֆլահերտին։ Հանրահավաքի մասնակիցները վանկարկել են «ազատություն»՝ փորձելով եվրոպական կառույցների ուշադրությունը հրավիրել Հայաստանում մարդու իրավունքների խախտումների և Բաքվում պահվող հայ գերիների իրավունքների վրա։
«Ես կարծում էի, որ եվրոպացիները կրկնակի չափանիշներ ունեն, բայց սխալվում էի։ Նրանք ունեն միայն մեկ չափանիշ. ամեն ինչ նրանց համար է։ Նրանք կարծում են, որ իրենց շահերն են գերակա, այդ թվում՝ կյանքերը», – ասել է ընդդիմադիր «Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Աննա Մկրտչյանը։
Նրա խոսքով՝ եվրոպական կառույցների ներկայացուցիչները չեն ցանկանում տեսնել մարդու իրավունքների խախտումները Հայաստանում կամ Բաքվում հայ գերիների տառապանքները։
Բողոքի ակցիայի մասնակիցները պահել են Արցախի հայ ղեկավարության, «Իմնեմնիմի» փոդքասթի համահեղինակներ Վազգեն Սաղաթելյանի, Նարեկ Սամսոնյանի և այլոց դիմանկարները։