2026 թվականի փետրվարի 12-ին Վճռաբեկ դատարանի հակակոռուպցիոն պալատը մերժել է ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար Հրայր Թովմասյանի վերաբերյալ ներկայացված բողոքները վարույթ ընդունել: Այս որոշմամբ 2024 թվականի սեպտեմբերի 20-ին Երևանի առաջին ատյանի ընդհանուր իրավասության դատարանի կողմից կայացված մեղադրական դատավճիռը մտել է օրինական ուժի մեջ:
Հրայր Թովմասյանը մեղավոր էր ճանաչվել 2003 թվականին ընդունված Քրեական օրենսգրքի 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցանքների կատարման մեջ՝ պաշտոնեական լիազորությունների չարաշահման երկու դրվագով: Սակայն, հաշվի առնելով, որ քրեական պատասխանատվության վաղեմության ժամկետը լրացել էր 2019 թվականին, դատարանը նրան ազատել էր քրեական պատասխանատվությունից:
Դատավճռի դեմ ներկայացվել էին միաժամանակ երկու կողմի բողոքներ: Դատախազությունը պահանջում էր վերաորակել արարքները և վերանայել վաղեմության ժամկետի կիրառումը, մինչդեռ Թովմասյանի պաշտպանները պնդում էին նրա անմեղությունը: 2025 թվականի սեպտեմբերի 30-ին Վերաքննիչ հակակոռուպցիոն դատարանը մերժել էր բոլոր բողոքները՝ թողնելով առաջին ատյանի դատավճիռն անփոփոխ:
Վճռաբեկ դատարանի վերջնական որոշումը, որով մերժվել են բոլոր բողոքները, վերջնականապես հաստատում է Հրայր Թովմասյանի մեղադրական դատավճիռը: Այսպիսով, 2026 թվականի փետրվարի 12-ից սկսած, դատավճիռը օրինական ուժի մեջ է մտել: