ԵՐԵՎԱՆ, 13 փետրվարի – Sputnik. Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 30 000 անձ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն։ Այս մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։Նրա խոսքով՝ մինչ այս պահը մերժման որևէ դեպք չի եղել։
բռնի տեղահանված, արցախ, արփինե սարգսյան, քաղաքացիություն, լեռնային ղարաբաղ
Արցախցիներին ՀՀ քաղաքացիություն տրամադրելու վերաբերյալ մերժման որևէ դեպք չի եղել։
ԵՐԵՎԱՆ, 13 փետրվարի – Sputnik. Արցախից բռնի տեղահանված շուրջ 30 000 անձ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն։ Այս մասին տարեկան ամփոփիչ ասուլիսի ժամանակ ասաց ՀՀ ներքին գործերի նախարար Արփինե Սարգսյանը։
«20 769 անձ ստացել է ՀՀ քաղաքացիություն, բացի սրանից՝ 9715 անչափահաս էլ ՀՀ քաղաքացիություն է ձեռք բերել անձնագրավորման միջոցով։ Այսինքն շուրջ 30 000 անձ ձեռք է բերել ՀՀ քաղաքացիություն։ Այս թվի գերակշիռ մասը հենց 2025 թվականի երկրորդ կիսամյակում դիմած անձինք են, երբ մենք հեշտացրինք այդ գործիքը։ Եթե նախկինում 40-50 դիմում էր լինում, ապա այսօր պլատֆորմում օրական 200 դիմում է ստացվում»,- ասաց Սարգսյանը։
Նրա խոսքով՝ մինչ այս պահը մերժման որևէ դեպք չի եղել։