Արևմուտքի ազդեցության աճը Հարավային Կովկասում՝ ՀԱՊԿ-ի մտահոգությունները – Azat TV
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) միացյալ շտաբի պետ, գեներալ-գնդապետ Անդրեյ Սերդյուկովը հայտարարել է, որ Արևմտյան երկրները փորձում են ամրապնդել իրենց ազդեցությունը Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում։ Նրա խոսքով՝ տարածաշրջանը ներկայումս բախվում է հին, չլուծված հակասությունների և նոր աշխարհաքաղաքական մարտահրավերների համադրությանը։ Սերդյուկովը ընդգծել է, որ Արևմուտքի ակտիվությունը կարող է խորացնել լարվածությունը և բարդացնել տարածաշրջանային կայունության ապահովումը։
Բացի այդ, ՀԱՊԿ շտաբի պետը անդրադարձել է Կենտրոնական Ասիայի իրավիճակին՝ նշելով, որ Աֆղանստանում գործող ծայրահեղական և ահաբեկչական խմբավորումները վտանգ են ներկայացնում հարակից երկրների անվտանգության համար։ Նա ընդգծել է, որ դիվերսիոն գաղափարախոսությունների տարածումը և թմրանյութերի ապօրինի շրջանառությունը շարունակում են մնալ լուրջ մարտահրավերներ։
Ընդհանուր առմամբ, Սերդյուկովը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտում իրավիճակը մնում է լարված և անկանխատեսելի։ Միջազգային հարաբերությունների հետագա սրման դեպքում հակամարտությունների հավանականությունը կարող է աճել։