Հայաստանի Մեծամորի Ատոմակայանի ապագան շարունակում է մնալ կառավարության օրակարգում: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Ազգային ժողովի հարցուպատասխանի ժամանակ անդրադարձել է այս թեմային՝ նշելով, որ ներկայումս Ատոմակայանի գործունեության ժամկետը երկարաձգելու գործընթաց է ընթանում մինչև 2036 թվականը: Ըստ վարչապետի՝ հետագայում հնարավոր է ևս 10 տարով երկարաձգել դրա աշխատանքը:
Փաշինյանը ընդգծել է, որ նոր միջուկային ռեակտոր ունենալու հարցը քննարկվում է մի շարք երկրների՝ Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի, Ֆրանսիայի, Չինաստանի և Հարավային Կորեայի հետ: Նա նշել է, որ որոշման կայացումը լինելու է ռազմավարական և հիմնված կլինի Հայաստանի շահերի վրա: «Մենք բոլոր մեր գործընկերներին թափանցիկ կերպով ասում ենք՝ դա ճակատագրական ռազմավարական որոշում է»,- ասել է վարչապետը:
ԱԺ փոխնախագահ Ռուբեն Ռուբինյանը հարցրել է, թե արդյոք որոշված է, թե որ երկրի հետ է համագործակցելու Հայաստանը նոր Ատոմակայանի կառուցման հարցում: Փաշինյանը պատասխանել է, որ այս պահին քննարկումները շարունակվում են, և վերջնական որոշում դեռ չի կայացվել:
Հիշեցնենք, որ Մեծամորի Ատոմակայանի փակման պարտավորությունը Հայաստանը ստանձնել է Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրով, որը ստորագրվել է Սերժ Սարգսյանի նախագահության ժամանակ: Սակայն ներկայիս կառավարությունը նպատակ ունի ապահովել էներգետիկ անվտանգությունը՝ կառուցելով նոր ռեակտոր, որը կփոխարինի Մեծամորի Ատոմակայանին:
Այս հարցը կարևոր նշանակություն ունի ոչ միայն Հայաստանի էներգետիկ անվտանգության, այլև տարածաշրջանային կայունության համար: Մեծամորի Ատոմակայանը երկար տարիներ եղել է երկրի էներգիայի հիմնական աղբյուրը, և դրա փոխարինումը պահանջում է մանրակրկիտ պլանավորում և միջազգային համագործակցություն: