Հայաստանում 2026-2027 ուսումնական տարում կավարտվի հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչի ներդրումը
Տավուշի մարզում  2021 թվականին մեկնարկած  հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչի  փորձարկումը փուլային կերպով  տարածվել է ամբողջ հանրապետությունում՝ նույն տրամաբանությամբ: 2026-2027 ուսումնական տարում նոր  չափորոշիչով կսովորեն նաև տասներկուերորդ դասարանի աշակերտները, ինչով պայմանավորված՝ չափորոշիչի ամբողջական ներդրման գործընթացը կհամարվի ավարտված:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հետ զրույցում ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության հանրակրթության վարչության պետ Թամարա Սարգսյանը նկատեց, որ սկզբնական փուլում  նոր չափորոշիչով ուսուցումը ներդրվել է երկրորդ, հինգերորդ, յոթերորդ դասարաններում, այնուհետև գործընթացը շարունակական է եղել՝ նույն սովորողների հետ առաջ շարժվելով հաջորդ դասարաններ:
2023 թվականից նոր մոտեցումը  սկսեց  կիրառվել ամբողջ հանրապետությունում: Այս ուսումնական տարում գործընթացին միացել են նաև  առաջին, չորրորդ, իններորդ և տասնմեկերորդ դասարանները:
Ըստ ծրագրի՝ 2026-2027 ուսումնական տարում նոր չափորոշիչով կսովորեն նաև տասներկուերորդ դասարանի աշակերտները, ինչի շնորհիվ  հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչի  ամբողջական ներդրումը կհամարվի ավարտված:
Չափորոշիչի կարևոր բաղադրիչներից  մեկը դասագրքային քաղաքականությունն է․ դասագրքերի մի մասի համար մրցույթները հայտարարվել են նախորդ փուլերում, և ներկայումս տասներկուերորդ դասարանի մի շարք դասագրքեր արդեն պատրաստ են: Մյուս մասի համար մրցույթները հայտարարված են և առաջիկա օրերին պարզ կդառնա, թե որ դասագրքերի համար է հայտ ներկայացվել և կմեկնարկի փորձաքննության գործընթացը,  որոնց համար նոր մրցույթներ կհայտարարվեն: Մեր նպատակն է ապահովել, որպեսզի մինչև սեպտեմբեր բոլոր անհրաժեշտ  դասագրքերը լինեն երաշխավորված, տպագրված դպրոցներում հասանելի:
«Վերջին տարիներին իրականացված մի շարք ուսումնասիրությունները վկայում են կրթական համակարգում արձանագրված դրական տեղաշարժերի մասին: 2024-2025 թվականներին իրականացված գնահատումները, այդ թվում՝  Համաշխարհային բանկի կողմից իրականցված վերլուծությունը, ցույց է տվել չափորոշիչի ներդրման երկու տարվա արդյունքում կրթության որակի զգալի փոփոխություն՝ Տավուշի մարզի հետ այլ մարզի տվյալների համեմատությամբ:
Կարևոր են նաև միջազգային գնահատումների արդյունքները: TIMSS-2023 միջազգային ստուգատեսի տվյալները հրապարակվեցին 2024 թվականի դեկտեմբերին՝ ցույց տալով, որ Հայաստանի սովորողների արդյունքները նախորդ տարվա համեմատ զգալիորեն բարելավվել են բոլոր ուղղություններով, հատկապես  մաթեմատիկա  առարկայից: Այդ ստուգատեսի կարևոր ցուցանիշներից էր նվազագույն շեմը  հաղթահարած աշակերտների զգալի աճը»,-նշեց Թամարա Սարգսյանը:
Դրական միտումներ էին արձանագրվել նաև կրթության տեսչական մարմնի  կողմից իրականացված ընթերցանության ստուգումների ընթացքում. սահուն ընթերցող և կարդացածի վերաբերյալ հարցերի պատասխանող երեխաների թիվն աճել էր:
Միևնույն ժամանակ ընդգծվում է, որ կրթական բարեփոխումները կարճաժամկետում  արագ արդյունքներ չեն ապահովում, և հիմնական փոփոխությունները կատարվում են տևական ժամանակի ընթացքում:
Այս ուսումնական տարում առաջին անգամ հանրապետությունում կիրականացվի չորրորդ  դասարանի սովորողների  արտաքին գնահատում: Նախկինում չորրորդ դասարանի աշակերտները ուսումնական տարվա ավարտից հետո մայրենի և մաթեմատիկա առարկաններից հանձնել են ավարտական ամփոփիչ աշխատանքներ, որոնց արդյունքների  հիման վրա ձևավորվում էր նրանց ավարտական գնահատականը:
Նոր կարգավորմամբ տարրական դպրոցում  սովորողները միավորային գնահատականներ  չեն ստանում: Չորրորդ դասարանի ավարտին յուրաքանչյուր  սովորողի համար ձևավորվում է բնութագիր, որն արտացոլում է տարբեր առարկաներից  վերջնարդյունքների յուրացման մակարդակը:
Միաժամանակ, ուսումնական տարվա ընթացքում՝ մայիս ամսին (օրը նախապես կհրապարակվի) Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից  կկազմակերպվի արտաքին գնահատում, որի ընթացքում  մեկ միասնական թեստով սովորողները կկատարեն «Մայրենի», «Մաթեմատիկա» և «Ես և շրջակա աշխարհը» առարկաներին վերաբերող առաջադրանքներ:
Նշվում է  որ արտաքին ստուգումը չի գնահատվելու, դրա  արդյունքները չեն հրապարակվելու և որևէ  ազդեցություն չեն ունենալու երեխաների բնութագրերի ձևավորման վրա: Արտաքին գնահատման հիմնական նպատակը պետության կողմից հանրակրթության պետական նոր չափորոշիչի  ներդրման արդյունավետության գնահատումն է:
Հայաստանը նաև 2025 թվականին մասնակցել է PISA միջազգային հետազոտությանը, որի արդյունքները կհրապարակվեն 2026 թվականի սեպտեմբերին: Այդ արդյունքները կլինեն կարևոր ելակետ, քանի որ հետազոտությանը մասնակցել են  հիմնականում իններորդ  դասարանի աշակերտները, որոնք սովորում էին նախկին չափորոշիչով:
Կրթական համակարգը Հայաստանում իրավական տեսանկյունից  ամբողջությամբ ներառական է: Ներառական կրթությունն ապահովվում է  նախադպրոցական, դպրոցական և մասնագիտական կրթության բոլոր մակարդակներում: 2025 թվականի տվյալներով՝ դպրոց է հաճախում 9000, մանկապարտեզ՝ ավելի քան 1700 կրթության առանձնահատուկ պայմանների կարիք ունեցող երեխա: Սա պայմանավորված է  ինչպես ֆինանսական աջակցությամբ՝ նախադպրոցական կրթության վճարների ամբողջական փոխհատուցմամբ, այնպես էլ ծնողների հետ տարվող իրազեկման և աջակցության աշխատանքներով:
Յուրաքանչյուր երեխայի համար դպրոցին հատկացվում է խելամիտ  հարմարեցումների  ֆինանսավորում, որը կարող է օգտագործվել անհրաժեշտ սարքավորումների, ծրագրերի  հարմարեցումների համար:
2025 ուսումնական տարին  հռչակվել է անվտանգ և ապահով կրթական միջավայրի տարի: Տարվա ընթացքում իրականացվել են  թեմատիկ  միջոցառումներ, ճանապարհային անվտանգությունից մինչև կիբեռանվտանգություն, բուլինգի  կանխարգելում և թմրամիջոցների դեմ պայքար: Կազմակերպվել են ուսուցիչների, աշակերտների և նախադպրոցական  մասնագետների համաժողովներ, մշակվել և դպրոցներին տրամադրվել է  անվտանգության ուղեցույց:
Իններորդ դասարանում ներդրվել է նաև ավարտական քննությունների նոր մոտեցում:  Հայ գրականություն և Հայաստանի պատմություն առարկաներից  իրականացվելու է  միասնական ինտեգրված էսսե, որի նպատակն է ստուգել ոչ թե  առանձին գիտելիքները, այլ սովորողների վերլուծական, համադրական կարողությունները, արժեքայի մոտեցումները, դրանք հիմնավորելու կարողությունները:
Մյուս փոփոխությունը վերաբերում է 9-րդ դասարանում բնագիտական առարկաներից նախագիծ ընտրելու հնարավորությանը: Երեխաները կարող են ընտրել թեստով, կամ ինտեգրված քննական նախագծով ամփոփիչ աշխատանքի ձևը: Մյուս առարկաների դեպքում  քննությունների ձևերը նույնն են, իսկ բովանդակությունը, բնականաբար, համապատասխանեցված է չափորոշիչով սահմանված վերջնարդյունքները ստուգելուն:
«Տասներկուերորդ դասարանի ավարտական  և միասնական քննություններն այս տարի կիրականացվեն  նույն կարգով, քանի որ  այդ դասարանի աշակերտները շարունակում են սովորել հին չափորոշիչով»,- եզրափակեց Թամարա Սարգսյանը: